
Othello Av William Shakespeare
A popular soldier and newly married man, Othello seems to be in an enviable position. And yet, when his supposed friend Iago sows doubts in his mind about his wife Desdemona's fidelity, and his friend Cassio's true intentions, he is gradually consumed by suspicion....
fra 129,-
Tilgjengelig i 2 butikker
Forhåndsbestill
Frakt og levering
Frakt og levering
Produktinformasjon
'If we wish to know the force of human genius we should read Shakespeare' William HazlittA soldier of great standing and a newly married man, Othello seems to be in an enviable position. And yet, when his supposed friend sows doubts in his mind about his wife's fidelity, he is gradually consumed by suspicion. In this tragedy of strange, ornate beauty and remarkable psychological power, innocence is corrupted, and goodness and happiness are wantonly destroyed.Used and Recommended by the National TheatreGeneral Editor Stanley WellsEdited by Kenneth Muir Introduction by Tom McAlindon
Topplisten: Penguin Books Ltd Lyrikk og drama

The Odyssey Av Homer
120,-
3

Beowulf Av Unknown
129,-
2
Spesifikasjon
Størrelse
| Produktvekt | 196 g |
| Høyde | 171 mm |
| Bredde | 106 mm |
| Tykkelse | 23 mm |
Generelt
| Språk | Engelsk |
| Sett | Nei |
| Format | Paperback |
| Antall sider | 151 Sider |
| Sjanger | Klassiker |
| Type | Papirbøker |
Populære produkter
Pris og prishistorikk
Akkurat nå er 129,- den billigste prisen for Othello Av William Shakespeare blant 2 butikker hos Prisradar. Sjekk også vår topp 5-rangering av beste lyrikk og drama for å være sikker på at du gjør det beste kjøpet.







